Oslavy spoločnej storočnice vyvrcholili v Nairobi koncertom Československého komorného dua

27.11.2018

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky usporiadalo v pondelok 26. novembra 2018 v Nairobi v hoteli Fairmont Norfolk koncert Československého komorného Dua - českého huslistu Pavla Burdycha a slovenskej pianistky Zuzany Berešovej. Koncert bol kultúrnym vyvrcholením osláv spoločnej storočnice a ostatných okrúhlych výročí v roku 2018 a výrazne prispel k pozitívnemu zviditeľneniu česlo-slovenského umenia v Keni.

Obaja veľvyslanci, František Dlhopolček a Pavel Řezáč, vo svojom príhovore osobitne vyzdvihli symbolizmus koncertu, ktorý stelesňuje vynikajúce vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi. Tie nepochybne pretrvávajú aj po vzniku oboch samostatných štátov v roku 1993. V krátkosti taktiež pripomenuli udalosti spojené so 17. novembrom 1989, keď sa študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia.

Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 60 hostí, prevažne z diplomatického zboru a krajanskej komunity, či zástupcov kenskej vlády. Medzi čestných hostí patrili prvý štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Kenskej republiky pán Ababu Namwamba a generálna riaditeľka Úradovne OSN v Nairobi pani Hanna Serwaa Tetteh.

Československé komorné duo svojím neopakovateľným vystúpením ohúrilo prítomné publikum a do Nairobi prinieslo výnimočnú atmosféru klasickej hudby. Hudobníci Zuzana Berešová a Pavol Burdych pri príležitosti osláv spoločných česko-slovenských výročí pripravili reprezentatívny výber klasických skladieb najvýznamnejších skladateľov zo Slovenskej a Českej republiky. V programe nechýbali zvučné mená autorov ako Dvořák, Janáček, Schneider-Trnavský či Smetana, ale aj menej známi autori ako Kupkovič alebo Kéler. Československé komorné duo je publikom aj kritikmi oceňované za vysokú profesionalitu, perfektnú súhru a muzikalitu.