Novoroční koncert na Velvyslanectví ČR v Budapešti

24.01.2018

Dne 16. ledna 2018 se uskutečnil na Velvyslanectví ČR v Budapešti novoroční koncert, který byl organizován ve spolupráci s Velvyslanectvím SR v Budapešti v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa. Hlavním protagonistou koncertu bylo, v souladu s konceptem společných česko-slovenských oslav uvedeného významného výročí, hudební těleso s názvem " Československé komorní duo".

Československé komorní duo založili na brněnské Janáčkově akademii muzických umění v roce 2004 český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová. Oba umělci jsou pravidelnými hosty hudebních festivalů v Německu, Rakousku, Česku a Slovensku. Často koncertují ve světových metropolích - Řím, Paříž, Vídeň, Lisabon, Soul, Bukurešť, Sofia, Atény, Bělehrad, Praha, Bratislava.

Mezi pozvanými hosty slavnostního koncertu ve zcela zaplněném kinosálu Velvyslanectví ČR v Budapešť nechyběli představitelé maďarské státní správy, diplomatického sboru, zástupci podnikatelské sféry a Češi a Slováci žijící dlouhodobě v Maďarsku.

Účastníky koncertu společně přivítali velvyslanec ČR v HU Juraj Chmiel a velvyslanec SR v HU Rastislav Káčer.

Program koncertu byl zaměřen na prezentaci skladeb českých a slovenských skladatelů a v průběhu večera zazněla díla Leoše Janáčka, Petera Machajdíka, Antonína Dvořáka, Mikuláše Schneidera-Trnavského, Bedřicha Smetany a Ladislava Kupkoviče. Skladba Petera Machajdíka 1-9-1-8 slavila na koncertě svoji světovou premiéru. Jako projev úcty hostitelské zemi v závěru koncertu zazněla i skladba Ference Liszta - Uherská rapsodie č. 2.

Provedení skladeb nadchlo přítomné diváky, kteří umělce odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

K příjemné atmosféře večera přispělo i malé pohoštění ve formě číše vína. Na jejich přípravě se podílely oba velvyslanectví společně.