Koncerty Československého komorného dua v Rige a Vilniuse

09.05.2018

Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky pripravili 24. a 26. apríla 2018 v Rige a Vilniuse pri príležitosti osláv 100. výročia založenia Česko-Slovenska slávnostný koncert Československého komorného dua.

Koncert sa uskutočnil v metropolách Lotyšska a Litvy pre najvýznamnejších hostí z radov štátnej správy, zástupcov diplomatického zboru a krajanov. Zámerom bolo predstaviť tvorbu českých a slovenských autorov a prezentovať kultúrne bohatstvo oboch jubilujúcich štátov. 

Hudobníci Zuzana Berešová a Pavol Burdych pripravili reprezentatívny výber desiatych klasických skladieb najvýznamnejších komponistov vážnej hudby z Českej a Slovenskej republiky - 19. a 20. storočia. Nechýbali zvučné mená autorov ako Dvořák, Janáček, Schneider-Trnavský alebo Smetana. Publikum dostalo možnosť spoznať aj tvorbu menej známych autorov ako Kupkovič, Kéler alebo Kaprálová. 

Koncerty mali veľkú odozvu u divákov a mnohí oceňovali hudobné majstrovstvo a výber hudby. Po oboch koncerte bolo pripravené malé občerstvenie spojené s čašou vína, pri ktorom mali možnosť sa diváci osobne stretnúť s umelcami. Československé komorné duo je publikom aj kritikmi oceňované za vysokú profesionalitu, perfektnú súhru a muzikalitu.