Československé komorní duo koncertem ke 100. výročí vzniku republiky nadchlo Klatovy

21.11.2018

V letošním roce se Československé komorní duo stalo rezidenčním souborem zahraničních diplomatických misí České a Slovenské republiky. Český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová navštívili se svým koncertem 30 zemí. V pátek 16. listopadu rozezněli i sál klatovské radnice.

Jaký vztah máte ke Klatovům?

Pavel Burdych: Nejsme tu poprvé. Umělecky jsme tu měli čest působit před pěti lety v rámci abonentního cyklu Stálé divadelní scény v Klatovech. Úděl umělců je takový, že většinou z daného města mnoho nevidíme. Přijedeme odpoledne, večer je koncert a druhý den musíme pokračovat buď domů do Brna nebo na další koncert. Proto se nám nedaří úplně si vytvořit vztah, jaký bychom si možná rádi vytvořili.

Zuzana Berešová: Jen bych dodala, že nás okouzlilo historické náměstí a krásný sál klatovské radnice. Jak jsme vstoupili, zůstali jsme ohromeni...

S čím dnes potěšíte své publikum?

Pavel Burdych: Dnešní program jsme zaměřili exkluzivně na českou a slovenskou hudbu. Tím jsme vytvořili dokonalou symbiózu. K výročí Československa hraje Československé komorní duo díla českých a slovenských skladatelů. Zazní nejznámější čeští autoři - Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Leoš Janáček a Josef Suk. Ze slovenských předneseme díla Ilji Zeljenky, Mikuláše Schneidra Trnavského, Ladislava Kupkoviče a zejména skladbu s názvem 1-9-1-8, kterou pro nás napsal Peter Machajdík, v současnosti nejhranější slovenský skladatel v zahraničí.

Jak vlastně vzniklo vaše Československé duo?

Zuzana Berešová: Došlo k tomu tak, že jsem končila bakalářské studium na VŠMU v Bratislavě, ale magisterský program jsem přišla studovat na Janáčkovu akademii múzických umění do Brna. Když jsem zde nastoupila, všichni studenti již měli v předmětu Komorní hra domluveny své partnery. A já neměla s kým hrát. Tehdy se Pavel "obětoval", nad rámec svých povinností si ještě přibral hodinu komorní hudby se mnou a ještě na škole v roce 2004 jsme spolu utvořili Československé komorní duo.

Často koncertujete ve světových metropolích jako Řím, Paříž, Vídeň, Peking. Na který koncert vzpomínáte nejraději?

Zuzana Berešová: My asi nemáme konkrétní místo. Pro každého hudebníka je inspirující, když přijede na nové koncertní místo. Všude jsou jiné podmínky. Každý sál má jinou akustiku, nástroj (klavír), obecenstvo. I když jsme letos hráli stejný program ve 30 zemích, všude to pro nás bylo jedinečné koncertní provedení.

Kam až jste v rámci letošní mise zavítali se svými koncerty?

Pavel Burdych: Když pominu evropské destinace, tak jsme hráli v Jakartě, Havaně, Taipei, čtyři koncerty v Brazílii (Salvador, Brasília, Recife, Sao Paulo), tři v Číně (Zhongjie, Peking a Šanghaj) a Káhiře. Letošní poslední zahraniční koncert nás čeká v keňském Nairobi.

Dnes večer zde vašim koncertem oslavíme 100 let republiky. Čím jsou pro vás tyto oslavy?

Zuzana Berešová: Víte, já jsem hrdá Slovenka a Pavel hrdý Čech. Když máme možnost cestovat po celém světě, uvědomujeme si, že slovenský národ má něco přes 5 milionů obyvatel, český něco přes 10 milionů. To jsou na počet obyvatel, např. v kontextu Číny, středně velká města. Když si uvědomíme, že máme jedinečnou hudební kulturu, vlastní jazyk, kvalitní vzdělávací systém, vědu a naši lidé ve světě pracují na vysokých postech, tak je to velká a úžasná věc. Myslím, že máme být na co pyšní.

Hana Jakubčíková Sádlíková