100 let Československa - koncert v ženevském Paláci národů

19.10.2018

První ze série společných akcí české a slovenské mise při OSN v Ženevě k 100. výročí vzniku Československa byl koncert Československého komorního dua, který se uskutečnil dne 17. října 2018 v ženevském sídle OSN - Paláci národů. Před koncertem vystoupili s krátkou zdravicí český velvyslanec Jan Kára, slovenský velvyslanec Juraj Podhorský a zástupce OSN pan Clemens Adams.

Československé komorní duo - český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová - zahrálo v zaplněném sále pro asi 80 krajanů a pracovníků ženevských mezinárodních organizací skladby českých a slovenských skladatelů. Koncertu se zúčastnili také delegáti Parlamentu ČR na zasedání Meziparlamentní unie.

Koncert se symbolicky konal ve stylovém prostředí Česko-Slovenského salonku, jehož interiér darovala československá vláda Společnosti národů v roce 1937, a který OSN dodnes využívá k důležitým diplomatickým jednáním. Akce tak byla zároveň vhodnou příležitostí pro připomenutí významné role Československa ve Společnosti národů i vkladu jednotlivých diplomatů v čele s Edvardem Benešem a Štefanem Osuským.